Results 2015

RESULTS 2015 COMPETITIONS

 

Ploughing Classes

The event was cancelled so no ploughing competitions held in 2015

Corn & Hay Classes

The event was cancelled so no crop or hay samples were judged in 2015

Farm Classes 

25-500 acres                The Tufton Beamish Trophy — A Brinkhurst

501 – 1000 acres         The Cuckmere Trophy – A R Peters and Son

1001 – 2000 acres       The Coombe Place Trophy –  E J Gribble

2001 acres and over    The Brookside Trophy — H J Hecks & Son

Organic Farm               The Organic Trophy — Mrs E Buchanan

Dairy Herd Classes   

200 cows and under              The Hillside Trophy — H J Hecks & Son

201 cows and over                The Stevenson Challenge Trophy — W A Appleton (Arlington) Ltd

In calf heifers                         The J Harris Robinson Trophy —  J D Courtney

Beef Herd Classes     

50 cows and under                The Southerham Trophy — P W Taylor and Partners

51 cows and over                  The CF Russell Memorial Trophy — M F and J C Cornwell

Sheep Flock Classes

500 ewes and under              The D W Gribble Cup – J & M Craig

501 ewes and over                The Burtenshaw Walker Trophy — H J Hecks and Son

Growing Crop Classes 

Best piece of corn      The Northease Challenge Trophy — J & H Robinson (Iford) Ltd

Best piece of corn on farm 500 acres or less  The Broyle Challenge Trophy — A Becvar

Best field of Oil Seed and Pulses                    The Iford Trophy — C H Ellis

Field Crop Classes       

Best Field Fodder Maize                The Botting Challenge Trophy — H J Hecks and Son

Best Ley or Permanent Pasture    The Packham Trophy — J D Gribble

Best Silage                                    The Swanborough Trophy — H J Hecks and Son

Best Maize Silage                         The Broyle House Trophy — W & A Appleton (Arlington) Ltd

Hedge Laying Classes

Best piece of Hedging   The Stanmer Trophy — B Wittaker

Highest placed competitor residing in the Society area   The Plashett Silver Trophy – M Bentley

Best Hedge competitor never won a Society’s competition   Laughton and District Shield — P Piddell

Best piece of Hedging of one year’s growth   The Fred Mouland Trophy — G Moore

Best Hedge Layer using an axe only – B Wittaker

The Points Trophies  

Farm 500 acres of less — Yeoman Trophy — R D Monnington

Farm 501 acres or more — The Golden Jubilee Trophy — H J Hecks and Son

Longest Serving Farm Worker Award – No entries

Leave a Reply